- Podrobnosti
- Zobrazení: 20603
Otoky lýtek, bolesti nohou a křečové žíly
Tyto problémy sužují mnohé z nás. Potvrzuje se to mimo jiné i zvýšenou poptávkou po podpůrných a kompresivních zdravotních punčochách.
Jaké jsou příznaky, kdy bychom měli sáhnout po zdravotních punčochách
Jaká je nejčastější příčina vzniklých otoků a křečových žil?
|
Co se děje v těle? Jak dochází ke vzniku otoků a křečových žil?
Žilami se vrací krev směrem k srdci a plícím. Srdce je svalová pumpa, která vytlačí okysličenou krev do všech tkání v těle i do těch nejvzdálenějších. Krev tam předá tkáním výživu a kyslík a vrací se zpět žílou do srdce, aby se opět okysličená mohla vrátit. A tak to jde stále dokola. Jenomže návrat krve z dolních končetin do srdce je složitý, musí překonat velkou vzdálenost a teče do kopce.
A zde pomáhá "periferní srdce" neboli "svalově - kožní čerpadlo". Na návrat žilní krve z dolních končetin se podílí stahy mohutného kosterního svalstva, hlavně lýtkového a napětí kůže. Spolupůsobí rytmické stlačování hlubokých žil tepnami, tlak uvnitř břicha, sací účinek hrudníku při dýchání, elasticita žilní stěny a samozřejmě poloha těla.
Velkým pomocníkem jsou vnitřní žilní chlopně. Při svalovém pohybu se chlopně uzavřou a krev je vytlačována směrem k srdci. Problémy nastanou obzvláště při dlouhém stání nebo sezení, kdy vzniká především ve spodních žilách nohy vzhledem k nahromaděnému množství krve značný tlak na stěnu žil. Pokud je stěna oslabená, dochází k jejímu rozšíření a zhoršené elasticitě. Proudění krve zpět směrem k srdci je pak ztíženo, krev se hromadí, dochází k otokům celých končetin, žíly se rozšiřují a vidíme je na povrchu jako varixy.
Pokud se tato situace neřeší, nekompenzuje, s přibývajícím věkem se mohou přidat ještě závažnější projevy žilních onemocnění.
Jak můžeme těmto stavům předcházet či je řešit?
- nošením podpůrných či kompresivních zdravotních punčoch – aby punčochy plnily svou funkci správně, musejí výrazně snížit zvýšený „žilní” tlak ve vašich žilách a k tomu potřebují zevně přes kůži vyvinout poměrně vysoký a konstantní protitlak. A toto je základní vlastností zdravotních punčoch. Punčochy se nosí „preventivně” přes den a hlavně při zátěži, aby zabránily bolestem, pnutí v lýtkách a otokům.
- punčochy a jejich správné nošení zajišťuje až 60-70 % celkové péče o vaše nohy! Léky na „žíly” jsou doplňkovou léčbou k punčochám, nikoli naopak
- prováděním gymnastiky nohou nohou kdykoliv vás napadne či je to možné (pod pracovním stolem, při čekání na autobus, ve frontě, při cestování…) - kroužení v kotníku, výpony pata-špička
- polohováním nohou do zvýšené pozice při klidové činnosti. Před spánkem podložte kotníky o 10-15 cm.
- masáží končetin – provádějte vždy odspoda nahoru ke stehnům ve směru žilní cirkulace – zvýšíte tak žilní návrat
- vyvarováním se polohy „noha přes nohu“ – stlačujete si žíly
- dodržením správné ergonomie sezení – kyčle vždy lehce výše než kolena – zde je vhodné použít sedací ergonomický klín – zajišťujete tak i správné držení páteře …
- dodržením pitného režimu - zajistíte tak ředení krve
- nošením vhodné obuvi - vhodné nejsou boty bez podpatku ani s vysokým podpatkem. Ideál je podpatek vysoký 3-4 cm pro poskytnutí dostatečného tlaku, který napomáhá žilnímu návratu. Boty by měly být pohodlné.
- nošením volného oděvu – příliš těsný oděv (korzety, těsné podprsenky, úzké džíny, opasky) stlačují žíly a ztěžují žilní návrat
- sprchováním dolních končetin chladnou vodou na závěr každodenní hygieny
- vyhýbáním se zdrojům tepla – slunění, sauna, teplý vosk, horká koupel, podlahové topení nejsou vhodné. Zdroj tepla vede k rozšíření žil.
- zdravým pohybem a výběrem správného sportu – vhodná je činnost bez „otřesů“ a nesilové sporty
- vhodné sporty: jízda na kole, plavání, dlouhá chůze
- nevhodné sporty: tenis, squash, házená, košíková..
Nošení zdravotních punčoch Vám přinese skutečnou úlevu a podpoří Vaše zdraví.